2011. február 21., hétfő

Fémek

Wolflord:Én azért szeretem a fém figurákat, mert van jó súlyuk!
Wolflord:Én azért szeretem a fém figurákat, mert az ólomkatonákra hasonlítanak!
Wolflord:Én azért szeretem a fém figurákat, mert részletgazdagok!

Dax és Kaba: Én azért szeretem a fém figurákat... Én azért szeretem a fém figurákat... Én nem szeretem a fém figurákat!

Na, hogy ne csak Dax kapjon mára, ezért bedobtam Kabát is (főleg, mivel róla is tudom, hogy fémfigura iszonya van, bár tény, kevesebb, mint Daxnak).

A mostani figurák, amikkel dolgozok egytől egyig fémek. És a fém bizony más eszközöket és bánásmódot követel meg, mint a műanyag.

Lássuk akkor!

Felhasználandó eszközök sorjázáshoz:
öngyógyító alátét
tűreszelő
sniccer
egy kis Alien zene (javaslom az alien 3 zenéjét :P )

Mi mire való?

Az öngyógyító műanyag alátét 3 dologhoz kell: stabilitást ad, megvédi a felületet, amin vágunk, és ezzel megvéd szülők/ esetemben párunk lángoló szemétől, amiért összekaristoltuk az asztalt... Ez egy csöppet sem lebecsülendő feature, alkalmazása igen nagy mértékben javasolt! A stabil felület miatt annak az esélye is kisebb, hogy belevágjunk mellső végtagjainkba - ebbe beletartoznak az ahhoz járó ujjak is.

Tűreszelő: jelenleg kb minden sorját el tudok velük távolítani, sniccerre az eddigi 8 figuránál egyszer sem kellett nyúlnom. De ez nem is annyira csoda, komplett, 26 darabos készletem van... Örököltem, beszerzési lehetőségeket ne akarjon tőlem senki, ezek közel 40 éves darabok. Viszont köszönik szépen, jól vannak.

Sniccer: ez a nagyobb darabok levágására kell, de ha neked is teljes reszelőkészleted van, akkor megúszhatod. Esetleg a talpaknál érdeems alkalmazni, mert az műanyag ugye.

Zene: néma csöndben nem tudok dolgozni. De azért mindenféle inkvizitor.hu Humor rovatába kerülő zenét ilyenkor kerülj el. Azokra nem lehet dolgozni, na (vagy ha igen, akkor nem csodálom, ha esetleg a Cryx vagy Légió sereged is rózsaszínre fested, kis szívecskékkel és macikkal...).

Ragasztáshoz eszközök:
zselés ragasztó
esetleg kétkomponensű epoxy ragasztó
0,5-től 1 mm-ig terjedő fémfúró szál (barkácsoltban kapható, de nekem van 5 db, szintén öröklött, ezért itt árat ne kérdezz)
kézi fúró
fém csapoláshoz (általában gémkapocs)
blue tac (kék vagy fehér mindegy)
green stuff
valami eszköz green stuff elsimításához
csipesz

Blue Tac azért kell, hogy mielőtt! még összeragasztod, lásd, hogy is áll majd, pózoljon a pozőr!
A fémfúró szál a csapoláshoz kell. A csapolás nem más, mint a 2 darabot egy extra fémdarabbal jól összeragasztod, ezzel is előidézve a várt állapotot: ott maradsz, mert odaragasztottalak! Főleg itt jön jól a blue tac, mert nem mindegy, hogy a bal kezét a jobb helyére, vagy a fejet fordítva vagy épp a kardot olyan szögben ragasztjuk fel, hogy ellenfelünk máris felszisszen: te, annak a modellnek nem fáj, mert ebben a pózban, khm, olyan, mintha nem létező nemi szervén vágta volna magát, és most épp próbál nem összerogyni e miatt a hibás lépés miatt (aki röhög, láttam már ilyen beállítást. Ő volt a sereg kabalája, mert mindenki ugyanezt közölte a tulajjal)...

A kétkomponensű ragasztónak jó pár előnye van, például nem feltétlenül kell utána puttyzni. Viszont lassan szárad! Cserébe tartósabb is, mint a pillanatragasztó.

A zselés pillanatragasztót én azért szeretem... Na jó, vannak jó dolgai: nyomásra indul be az akció, van időd feltakarítani, ha valami csoda folytán lecsöppen (finoman nyomd a tubust, ne úgy, mint az őrült a gázpedált), és bizony nem folyik össze-vissza. Szóval jó dolog. Kicsit drágább mint a sima, de annyit megér. De azért ne tenyerelj bele... Nem jó, amikor jönne veled az asztal...

A green stuff alapvetően arra kell, hogy a darabok közötti hézagokat eltömítsük. Mert az nem néz ki jól! A fém modellek közül 2 fajtát ismerek:
támogatja a green stuff gyártókat, vagyis akkora lyukak vannak az egyes darabok között, hogy a modellt 2 kiló tömítővel kell befoltozni.
nem támogatja a green stuff gyártókat, és egyáltalán nem kell tömíteni.

Geen stuffnál lehetőségek: extra tartás érdekében már úgy ragasztod össze a modellt végleges formába, hogy ott a GS, és utána leszeded a felesleget, és utána vizes eszközzel elsimítod az egyenetlen felületet, vagy apró golyókat gyúrsz össze, és azokkal betömöd a felesleget, majd vizes eszközzel elsimítod a ráncokat. A víz fontos, a GS szeret mindenféle bőrfelülethez tapadni, és a lehető legrosszabbkor kiesni a gondosan belegyömöszölt helyéről... 10. alkalom után az ember inkább már a modellt vágja a földhöz, mint hogy újra próbálná...

Ha összevagdostuk a kezünket, valahogyan levakartuk magunkról az asztalt, szétválasztottuk a homlokunk és kezünk keresztezéséből készült érdekes alakzatot, sőt, már nem látunk mindenhol kék és sárga anyagból összegyűrt zöld tömítőt, ami mindenhonnan kiesik, nos, valszeg sikeresen összeraktuk a modelleket. Ezek után már csak meg kell fürdetni őket langyos szappanos vízben, majd kirakni a levegőre száradni. Ja, és az összerakás és a fürdetés között hagyjunk 1 napot. Úgy biztos megszárad a ragasztó, és nem esik szét kezünkben a modell... És persze, 1 nap nyugalom mind nekünk, mind a környezetünkben élőknek is kell, hogy újra elviseljenek minket...

Elvetemültek itt még variálhatnak, pl láncot applikálnak egy olyan modellre, amit a készítője nem így gondolt, vagy akár toronyórát is... De az már az a rész, amit tőlem nem igazán fogtok hallani, mert a Cryx modelleken beépített extra a mindenféle lánc. Nem csak a magassarkú, bőrruci és ostor felségjelekkel ellátott, mindenféle kalózkodásra és tengerre termett "horny girl"-ök a védjegyünk, ugye. :P

A pancsikálás azért kell a modelleknek, hogy a sok zsírt, amit sikeresen felvittünk összerakás közben leszedjük, ezzel is megakadályozva, hogy a második mindenféle felmenőemlegetés táptalaja előforduljon:lejött az alapozás és vele a festék.

Na, ennyi mára, legközelebb alapozást kaptok az arcotokba (remélem, mert ma még hó esett nálunk, és se túl hidegben, se túl melegben nem jó MODELLT alapozni).

3 megjegyzés:

  1. Azt én is bizonyítom, hidegben nem érdemes alapozni. Egyszer lefújtam Luciust, kint a fagyban, és a festék becsorgott a repedésekbe. Úgy nézett ki, mint valami szobor.

    A fémfigurákról meg annyit, hogy a 20 és 25 mm-es négyzet talpon ácsorgó 5-6 fém figura elmegy, de nagy mennyiségben inkább beöntöm őket harangnak... :-)

    VálaszTörlés
  2. Nemhogy fagyban, de már a 6-7 fokban is kellemesen összerántja a festéket. Scratchbuilt rhinót küldtem meg fekete színnel, és úgy nézett ki, mint ami 200 éve kint állt az esőben, és felpattogzott a rozsda.

    Csapolásnál meg az volt az idegesítő, amikor nem akart a két lyuk azonos helyre kerülni. Amíg nem találtam rá egy pofonegyszerű módszert.

    VálaszTörlés
  3. Jah, igen, csapolásnál egyik oldalt befog, másik oldalt be a festékbe, 2 részt összeillesztjük, máris meg van a helye. Ez tényleg lemaradt.

    VálaszTörlés